تاریخ انتشار:92/9/6 - 07:14
شماره مطلب:139296635
حجت الاسلام تویسرکانی در گفتگو با بسیج:

ما نمی توانیم با کسانی که با ولایت زاویه دارند وحدت کنیم/ در دوران دفاع مقدس همه به دنبال گمنامی بودند

به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج به سراغ نمایندگی محترم ولی فقیه حجت الاسلام محمدرضا تویسرکانی رفتیم و نظرات وی را در خصوص مسائل مختلف جویا شدیم که متن آن در زیر می آید:

آقای تویسرکانی ابتدا قدری خصوص نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین و وظایف آن برای ما توضیح دهید.

مستحضر هستید که سپاه و بسیج جزو نهادهایی هستند که نمایندگی ولی فقیه در آنها از روز اول پیدایششان وجود داشته است و در دو بعد مختلف فعالیت می کند. بعد اول بعد هدایتی و تبلیغی و فرهنگی و بعد دوم نظارتی که نمایندگی ولی فقیه در دو سطح آن را مورد بررسی قرار می دهد یکی افکار و جریان‌های سیاسی اعتقاداتی که در سپاه و بسیج شکل می گیرد و یکی هم در بعد رفتار و مبنای این نظارت و کنترل فرامین امام و رهبری است که شامل انتظارات این دو برگوار از سپاه و بسیج است. ماموریت سپاه و بسیج برمبنای همین خواسته ها شکل می گیرد و ما متوجه می شویم که این دو نهاد در حال عمل به ماموریت خود هستند یا خیر و اگر کمی یا کاستی را ببینیم طبق مراتب خاص خودش اعلام می کنیم. در واقع نمایندگی ولی فقیه برای حفظ صلابت و سلامت سپاه و بسیج به وجود آمده است که از هرگونه آسیب به پیکره پر صلابت سپاه و بسیج پیشگیری کند و اگر خدای ناکرده آسیبی وارد شد، ما به سمت درمان حرکت کنیم. یعنی به نوعی هم پیشگیری و هم درمان بر عهده نماینده ولی فقیه است. در جمع بندی باید عرض کنم بعد اول جنبه پیشگیری و بعد دوم جنبه درمان دارد.

در واقع سپاه و بسیج اگر امروز در همان مسیر پر صلابت انقلاب اسلامی حرکت کرده‌اند و سالم ترین نهاد انقلاب هستند بخش عمده آن به برکت حضور نمایندگی ولی فقیه است و بخش عمده دیگر آن هم وجود افراد متعهد و با ایمان متفکر در عرصه فرماندهی و عرصه‌های دیگر سپاه و بسیج است. خوشبختانه ما این ماموریت را بر عهده داریم و خیلی دوستانه و با تفاهم منطقی به آن عمل می کنیم.

با توجه به این که شهید محلاتی اولین نماینده امام در سپاه بودند فکر می کنید از سیره این شهید و از تفکری که در زمان تشکیل نمایندگی داشتند چه مقدار تقویت شده و فراتر رفته است؟

در آن زمان سپاه در آغاز راه قرار داشت و حوزه نمایندگی هم مانند خود سپاه تازه کار بود. شما اگر سپاه امروز را با سپاه آن دوران مقایسه کنید تغییرات بسیاری در آن مشاهده می کنید و نمایندگی ولی فقیه امروز به همین شکل با نمایندگی ولی فقیه آن روزها تفاوت فراوانی پیدا کرده است و از لحاظ کمی و کیفی قابل مقایسه با آن زمان نیست. نهال مقدسی که آن روز تشکیل شد گسترش پیدا کرده است ولی در همان مسیر به کار خود ادامه می دهد و می توانیم بگوییم نمایندگی ولی فقیه با همان هویت خودش در زمان شهید محلاتی به رسالتش ادامه می دهد ولی دچار تحول‌های ساختاری و سازمانی و مدیریتی شده است.

سابقه ورود خودتان به سپاه و بسیج از همان دوران ابتدایی بوده است؟

سابقه حضور بنده در سپاه از سال 1360 بوده است که 9 سال در بخش فرماندهی خدمت کردم و از سال 69 وارد نهاد نمایندگی ولی فقیه شدم.

نقش بسیج به عنوان نیروهای داوطلب در دوران دفاع مقدس مطرح بوده است. در حال حاضر هم انتظار رهبری انقلاب این است که از این ظرفیت در ساخت درونی نظام استفاده شود. در این خصوص چه نظری دارید؟

ابتدا باید تعریف درستی از بسیج ارائه شود. نگاه رهبر انقلاب نسبت به بسیج این است هرکسی که دل بستگی نسبت به نظام داشته باشد، یک بسیجی است. این دل بستگی شدن شدت و ضعف دارد، گاهی اوقات آنقدر عمیق است که افراد حاضرند جان خود را در این راه بدهند. بسیج طول و عرض کشور را در بر می گیرد و منحصر به قشر و گروه خاصی نمی شود همه اعم از کارگر و پزشک می توانند در بسیج نقش آفرین باشند. بزرگترین نقش را بسیج در سال های پایان دفاع مقدس و در نتیجه آن ایفا کرد که آن هم در سه بخش حضور در صدور انقلاب و در بعد معنوی و دینی کوشش بسیج ستودنی بود. مقاومت مردم فلسطین و اسلام خواهی آنان در اسلام خواهی دیگر ملت‌های منطقه برگرفته از همین فرهنگ بود. ازبعد سرزمینی حفظ سرزمین ایران ارزش داشت و از بعد نظامی هم شکست صدام که حتی یک وجب از خاک ما به دست دشمن نیفتاد که این مسئله بسیار مهم اثر گذار است. در هرسه این موارد نمی توانیم نقش بسیج را نادیده بگیریم. این به معنای آن نیست که سپاه و ارتش و دیگر نیروها تاثیر نداشتند اما همه این نیروها هم زمانی که می خواستند افتخار کنند، خود را یک بسیجی می نامیدند و در آن دوران بسیج یک عنوان مقدس بود.

در حال حاضر چه طور؟ همان طور که رهبر انقلاب در زمینه های مختلف مانند حضور در زمینه اقتصادی به استفاده از ظرفیت مردم اشاره کرده‌اند و بسیج هم نهادی است که مردم را بدون چارچوب اداری وسازمان دهی می کند به نظر شما دولت و یا نهادی های انقلابی کشور چگونه می توانند از این ظرفیت استفاده کنند؟

برای پاسخ به این سوال باید چند نکته را یادآور شوم. یکی این که کشور ما در حال مبارزه و جنگ است و نیاز به یک نیروی انسانی دارد و این نیروی انسانی و برگ برنده در حال حاضر برای نظام بسیج است. رهبر انقلاب اسلامی قدرت و ساخت درونی نظام را بر دوپایه اقتصاد و علم متصور شده‌اند. در عرصه علمی ایشان فرموده‌اند ما باید به جایی برسیم که دیگران برای فرا گرفتن علم به زبان فارسی رجوع کنند و در عرصه اقتصاد هم به جایی برسیم که هیچ تحریم و فشاری بر ما تاثیر نگذارد. در واقع ایشان به اقتصاد مقاومتی اشاره داشته‌اند و اقتصادی مورد نظرشان بوده است که ما در برابر هر گونه تهدیدی مقاوم کند. تحقق این دو خواسته رهبر انقلاب نیازمند همان فداکاری و ایثاری است که در نیروهای بسیجی وجود دارد و بسیج می تواند در این خصوص تاثیر گذار باشد. در حال حاضر ساختار درونی بسیج ظرفیت این تغییر و تحول را ندارد و باید برای رسیدن به خواسته‌های مقام معظم رهبری تغییراتی در آن ایجاد شود.

کمی در این خصوص بیشتر توضیح می دهید؟

در حال حاضر برای رسیدن به آن تمدن اسلامی که مطرح است جامعه باید تغییر کند و نباید در خصوص تمدن اسلامی شعاری برخورد شود. منظور من این است که سیستم فعلی بسیج جوابگوی این نیازها نیست. باید نواقص کار با حضور خود نخبگان بسیجی بررسی و برطرف شود و حمایت های مادی و معنوی از بسیج زیاد شود و تمام دستگاه ها از ظرفیت بسیج استفاده کنند. منظور من این نیست که سازمان به شکل نیروی مقاومت بازگردد بلکه باید تغییراتی برای رسیدن به منویات معظم له در آن انجام شود.

منظور شما ساختار عریض و طویل اداری و بروکراسی آن است؟

بسیج یک سازمان صرفا نظامی نیست و امروز جامعه دچار تغییر شده است. ما باید روش‌ها را تغییر دهیم و اگر نه منظور من تغییر در رسالتمان نیست رسالت همان رسالت است و باید پایه ها و پنجره‌ها را تغییر دهیم در واقع هدف را به درستی طی می کنیم ولی باید مرکب را تغییر دهیم . راههای میان بری که رهبر انقلاب از ما انتظار دارند با این مرکب طی نمی شود. ولی چشم انداز همان چشم انداز است و تغییری در آن حاصل نشده است.

با ساختار موجود، بسیج چه مقدار می تواند نقش آفرین باشد؟

در حال حاضر اقدامات مثبتی مانند طرح صالحین انجام شده و سرمایه‌های خوبی طبق نظر حضرت آقا یه وجود آمده است اما اگر ما بخواهیم سبک واقعی اسلام را ایجاد کنیم نیاز به دو وجه تبیین و اجرا داریم. به طور مثال در بسیج جامعه پزشکی دو موضوع مطرح می شود. در خصوص روابط پزشک با بیمار و یا بیمار با درد و یا حتی پزشک با پزشک می تواند نقش آفرین باشد و همچنین در خصوص اختلاط زن و مرد هم وضعیت به همین شکل است.

دانشگاه و حوزه ما هم همین طور و باید ساختارشان تغییر کند. خواهش می کنم که در زمینه تحقق تمدن اسلامی شعاری برخورد نشود.

به نظر شما ابتدا باید ساختار را تغییر دهیم و بعد به سمت سبک زندگی برویم؟

ابتدا باید هدف را بشناسیم. برای تحقق سبک زندگی ایرانی و اسلامی موانعی وجود دارد که باید برطرف شود. به طور مثال مهندسین ما باید شهرها را براساس معماری دینی بسازند اما در حال حاضر چقدر به این وضعیت نزدیک هستیم. باید شجاعت تغییر در ساختارها را داشته باشیم. در حال حاضر سبک زندگی ما التقاطی است. مقداری فرهنگ غربی، مقداری ایرانی و مقداری هم خرافاتی است. بسیج باید پرچم دار این تغییر و تحول باشد و آن را مطالبه کند. این‌ها موانعی است که نیاز به تغییر دارد تا خواست رهبری محقق شود.

در خصوص نقش وحدت بخش بسیج چه طور؟ دشمنان ما در اشتباهات خود وحدت رویه دارند اما ما اینطور نیستیم و شما می بینید که گاهی اوقات نیروهای خود هم افزایی لازم را از هم ندارند؟

وحدت باید تبیین شود و سطح ان مشخص شود. وحدت میان جهان اسلام و یا وحدت احزاب اسلامی طرفدار انقلاب و یا وحدت نیروهای خودی و حتی میان قومیت‌ها. هر یک می تواند تاثیر گذار باشد اما صحبت ما از وحدت به معنای بی غیرتی نیست ما از مطرح کردن وحدت به دنبال این نیستیم که با دشمنان اسلام و نافیان ولایت وحدت کنیم. مبنا و چتر وحدت ما اسلام و ولایت است. ما نمی توانیم با کسانی که با ولایت زاویه دارند وحدت کنیم. بسیج به هردو جنبه ولایت و برائت اهمیت می دهد.

به عنوان آخرین سوال خاطره‌ای اگر از سالهای دفاع مقدس دارید نقل کنید؟

به نظر من بزرگترین مسئله‌ای که در سال های دفاع مقدس وجود داشت تلاش برای گمنام ماندن و گمنامی بود. هیچ کس به دنبال مقام و نام و نشان نبود. ما کسانی را داشتیم که پدر مادر، همسرشان نمی دانستند آنها فرمانده هستنداین مسئله و این تفکر باید امروز هم تقویت شود.

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری